Elegancja i ponadczasowy urok, czyli srebrne dodatki w aranżacjach wnętrz

Zwolennicy blasku we wnętrzach dzielą się na dwa obozy: zapalonych fanów złota i miłośników srebra. Obie te barwy kojarzą nam się z przepychem, bogactwem, a niekiedy – zupełnie niepotrzebnie – z blichtrem, tandetą i kiczem. Owszem, wnętrza przeładowane złotymi czy srebrnymi dodatkami wypadają kiepsko, a przebywanie w nich męczy i przytłacza. Sprawa ma się jednak zdecydowanie inaczej, gdy złote i srebrne ozdoby są subtelnym dodatkiem, drobną dekoracją, która dopełnia aranżację, a nie ma na celu jej zdominowania. 

Złoto kontra srebro

Obydwa kruszce mają długą historię, jeśli chodzi o wykorzystywanie ich walorów zdobniczych. Od dawien dawna dekorowano nimi budynki, tworzono z nich między innymi biżuterię, posągi, naczynia używane w ramach kultu. Złoto i srebro mają też bardzo bogatą, częściowo pokrywającą się symbolikę. Złoty wydaje się jednak kolorem nieco łatwiejszym pod kątem wykorzystywania go w aranżacjach, bo pasuje do niemal każdego stylu i zdecydowanie ociepla przestrzeń. Ale wbrew pozorom srebro wcale nie pozostaje w tyle: srebrne dodatki wprowadzają do pomieszczeń nutkę elegancji i szyku. Ponadto srebrne ozdoby lepiej niż złote dekoracje rozjaśniają wnętrza – dzięki temu, że odbijają promienie słoneczne. Nie muszą kojarzyć się z chłodem czy sterylnością, choć kolor srebrny sytuuje się po zimnej stronie palety barw. Srebrne dekoracje mogą przywodzić na myśl czystość, tajemniczość i szlachetność.

Jak sprawić, by aranżacja wnętrza do nas… przemówiła?

Podobno mowa jest srebrem, tak powiada znane przysłowie… dlatego warto dać srebru przemówić we wnętrzach! Zasada jest jedna: umiar. Tak jak w przypadku złotych dodatków, co za dużo, to niezdrowo – srebrne dekoracje to coś, z czym nie można przesadzić. Dlatego lepiej sprawdzi się pojedynczy srebrny mebel, kilka dopasowanych srebrnych doniczek albo srebrny wazon i srebrna rama obrazu – ale nie to wszystko naraz. 

Ze srebrem można jednak i warto eksperymentować. Wbrew obiegowej opinii pasuje ono nie tylko do bogatego i efektownego stylu glamour. Srebrne dodatki, o ile zostaną odpowiednio dobrane, znajdą swoje miejsce także w pomieszczeniu urządzonym w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy klasycznym, a nawet vintage! Pasują do szkła i kryształów, a także do stali czy cegieł. Srebrne dekoracje dobrze dopełniają wnętrza w kolorach błękitnym, granatowym, a także szare, grafitowe czy też w odcieniach beżu, brązu, fioletu i czerwieni. No i oczywiście świetnie zgrywają się z bielą i czernią!